Airqee

Síť čidel pro měření znečištění vzduchu v malých obcích. Tak by se dal definovat projekt Airqee.

Spousta menších měst trpí z hlediska kvality ovzduší na ten samý neduh - topení či pálení nevhodných věcí v nevhodných zařízeních. Špatně použitý kotel na tuhá paliva, pálení dřevotřísky nebo rovnou PET lahev naplněná olejem a pilinami? To všechno vyprodukuje to, co by se dalo definovat jako typický zimní vesnický vzduch. Takový vzduch rozhodně obyvatelům neprospívá, nehledě na to, zda jsou to děti, dospělí či senioři.

Airqee je síť čidel rozmístěná po městě, díky které mohou všichni veřejně vidět, jak na tom jejich okolí je, co se týče znečištění vzduchu, a to rovnou v konkrétním dni a čase.

Monitoring

Síť v současné době měři znečištění v podobě pevných částic, obecně označovaných jako PM10 (mikročástice menší než 10 mikrometrů), PM2.5 (mikročástice menší než 2.5 mikrometrů) a PM1.0. Takové částice jsou dost malé na to, aby se dostaly do dýchacích cest, plic, či klidně až do krevního řečiště.

Stránka s mapou ukazuje v daném dni a čase (táhlo nad mapou) naměřené hodnoty dle vašeho výběru. Ve výchozím nastavení je zobrazen Index Kvality Ovzduší (Air Quality Index - AQI). AQI udává číslo, které vyjadřuje, jaký efekt má znečištění na člověka.

Dále si můžete zobrazit i naměřené hodnoty mikročástic PM10, PM2.5 a PM1.0. Udávané hodnoty jsou v mikrogramech na metr krychlový.

Implementace

První implementace sítě probíhá za podpory města v Libčicích nad Vltavou.

Pokud se vám projekt líbí, rádi byste pomohli na jeho budování a zároveň se spolu s tím i něčemu přiučili, ozvěte se mi na Lucky.V@gmail.com. Rád se s vámi domluvím.